Klimatyzacja a nasze zdrowie

Temat wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie wraca jak bumerang wraz z każdą kolejną falą upałów. Pośród natłoku informacji mieszają się ze sobą prawdy, półprawdy, oraz powielane z roku na rok dalekie od rzeczywistości mity. Dlatego spróbujmy oddzielić ziarno od plew i przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zacznijmy od tego, że tak – klimatyzacja nie jest obojętna dla naszego organizmu. Jednak tylko w przypadku nieprawidłowego jej użytkowania. Tak jak w medycynie wszystko może być zarówno lekarstwem, jak i trucizną, a zależy to tylko od dawki – tak samo jest i w tym przypadku. Spędzanie całych dni tylko w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie nie znamy stanu instalacji może być niekorzystne dla zdrowia. Powodem jest tutaj wysuszanie się powietrza przetłaczanego przez mechanizmy klimatyzatora. Skrapla on zawieszoną w powietrzu parę wodną i uwalnia znacznie mniej wilgotną aurę. Na rozwiązanie tego problemu każdy czytający te słowa zapewne już wpadł. Tak, wystarczy użyć nawilżacza powietrza, lub po prostu od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie. Nowoczesny montaż klimatyzacji zapewnia nawilżanie w standardzie, więc w nowych biurowcach, czy najnowszych modelach produktów sytuacja ta nie ma już miejsca.

Kolejnym często spotykanym zagadnieniem jest zbieranie się w klimatyzatorach zarazków, bakterii, czy patogenów, które są tym samym rozsiewane w powietrzu niczym aerozol. Rzeczywiście istnieje takie ryzyko, aczkolwiek powinniśmy zaliczać taki przekaz do półprawd. Wszystko za sprawą zwykłej normalnej, obowiązkowej higieny. Nie dziwimy się, jeśli nie dbając o higienę osobistą rozwiną się zakażenia grzybiczne, czy próchnica, więc nie możemy się dziwić, że w pracującej i wilgotnej maszynie również pojawiają się warunki do rozwoju tego rodzaju chorobotwórczych bakterii. Odpowiednie czyszczenie, oraz regularne wymienianie filtrów w klimatyzacji zapobiega takiemu obrotowi spraw w stu procentach. Nie inaczej jest ze wszystkimi innymi możliwymi do wymienienia czynnikami ryzyka. Tylko nasze zaniedbania, oraz skrajnie nieodpowiedzialne korzystanie prowadzi do problemów zdrowotnych, a sama klimatyzacja jest tu tylko wymówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *